Neli monoloogi Püha Jüri asjus

Neli monoloogi Püha Jüri asjus

Neli monoloogi Püha Jüri asjus

TEGEMIST ON ARHIVEERITUD SÜNDMUSEGA!
Eelseisvaid etendusi vaata meie mängukavast

Katse portreteerida kunstnikku …

Dialoogid ja monoloogid Michel Sittowi ja Jaan Krossi ainetel.

Dramatiseerinud Donald Tomberg ja Lembit Peterson

Lavastaja: Lembit Peterson
Lavakujundus ja kostüüm: Mari-Liis Bassovskaja

Osades: Marius Peterson, Erik Ruus, Tarmo Song, Donald Tomberg, Anneli Tuulik, Ülo Vihma, Ketter Üksküla, Ene Salumäe (orel)

Muusikaline kujundus: Marius Peterson
Produtsent: Aive Sarapuu

Esietendus 11. juunil 2018

NB! ETENDUSE LÕPP UMBES KELL 00.30

Kas ja kuidas ja miks on võimalik ja vajalik kõneleda kunstnik Michel Sittowist? Ja veel etenduse vormis? Võibolla kõnelevad tema eest piisavalt tema teosed ning kõikvõimalikud oletused kunstniku elukäigu, mõtete ja loomingu teemadel on üleliigsed ja segadusse ajavad?

Võibolla. Kuid võibolla ka mitte.

Mind intrigeeris võimalus püüda kujutada kujutavat kunstnikku Jaan Krossi kirjutatud monoloogidest lähtudes. Ja mõtiskleda – mis loob meile temast ja teda ümbritsevast elust-olust täpsema pildi – kas ajaloolised faktid, mis kõik ei pruugi tõesed olla, või nende intuitiiv-kunstiline tõlgendus neist saadud inspiratsiooni alusel?

Et tõele lähemale jõuda, on minu arvates vaja mõlemaid.

Sest kuidas muidu  jõuda lähemale inimesele ja teda hingestavale (teadlikule? teadmatule?) pealisülesandele – mille või kelle nimel ta tegutses ja tegutseb? Kahele ajavormile lisandub kolmas – igavik. Loojale saab ju lähemale jõuda ka tema loomingu kaudu.

Lembit Peterson,
lavastaja

 

MICHEL SITTOWI NÄITUS
2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtoni Rahvusgaleriiga Eestist pärit maalikunstniku Michel Sittowi (u. 1469-1525) esimese isikunäituse „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades”. Tallinnast pärit kunstnik oli tänua oma virtuoossele peenmaalitehnikale Euroopa õukondades 15. Ja 16. sajandi vahetusel nõutud ja kõrgelt hinnatud. Elu lõpul pöördus ta tagasi oma sünnilinna.

Näitus toob Kumu kunstimuuseumisse kokku Michel Sittowi maalide paremiku maailma nimekatest kunstimuuseumidest. Mitmed meistri maalid on varasemalt osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus oli siiani korraldamata.