Reelika Kasemägi
Hiiumaale teatrisse: Soonlepa karjamõisas etendub Theatrumi „Muna”
Läänlane 8. august 2018
Soonlepa karjamõisa tänavune kolmas hooaeg on kujunemas õige isesuguseks. Eelmistel suvedel muusikaüritustele keskendunud laut-kontsertsaalis on aimata varjatud sagimist ja pererahvas liigub ringi äraseletatud ilmel.
Suve algusest saadik askeldavad väärikas mõisaaegses maakivihoones Theatrumi inimesed pealinnast, kelle pika töö tulemusel esietendub 11. augustil kell 19 “Muna”. Publiku ette jõuab lavastus kokku seitsmel korral.
Teksti autor ja lavastaja Andri Luup näeb munas sobivat kujundit, mille abil kooruvad perepea sünnipäeva ajal lahti ühe perekonna omavahelised suhted: armastus ja armumine, milline on lähedastele öeldud sõnade kaal, kas ja kuidas täita vaikust.
Autor mõtiskleb läbi loodud tegelaste armastuse puudumise üle perekonnas ja milliseks kujuneb nende inimeste hilisem elu. Muna sisaldab antud kontekstis endas nii üllatust kui ootust, haprust ja tugevust, just nagu see ka inimsuhetes enamasti on.
Omavahelised suhted on olulised ka trupi kokkupanekul, mistõttu jätkab Luup juba teist lavastust järjest Jan Uuspõllu, Maria Petersoni ja Helvin Kaljulaga. Nooremat põlvkonda esindavad Elisabeth Peterson, Helena Lotman (Pruuli) ja Risto Vaidla, neist viimase jaoks tähendab “Muna” esmakordset üles astumist kodusaarel.
Inspireerituna oma suurest lemmikust Ingmar Bergmanist, otsustas Luup asetada näidendi tegevuse saarele. Lavastuseks sobiliku kohani jõuti üsna iseäralike kokkusattumuste tulemusel, milles mängisid olulist rolli nii lavastaja kui ka karjamõisa peremehe Tõnis Kasemägi kirg ümarvormide vastu.
Looduskaitsealal asuvates ajaloolistes hoonetes tegutsedes oli Tõnise unistuseks luua jätkusuutlik ja terviklik elukeskkond, kus ajalugu väärtustades ja loodust hoides võiks osa saada meelepärastest kultuuriüritustest mandrile minemata ja nautida armsaks saanud kaasaegseid olmemugavusi.
Viimaste hulgas on esikohal kõrvalises saarenurgas aeg-ajalt “kaotsi minev” elekter. Seetõttu ehitas mees kümme aastat tagasi mõisahoonete vahetusse lähedusse päikeseenergia abil end ise ära majandava keramaja, mis on asetatud vanale karjateele, kahjustamata ümbritsevaid puid-põõsaid.
Lisaks kontsertidele ja etendustele on Soonlepa karjamõis osalenud kolmel korral üle Hiiumaa menukal kohvikutepäeval. Sellesuvine ühepäevakohvik Soonlepa Pegasus keskendus kirjastuses Petrone Print äsja ilmunud raamatu “Minu Hiiumaa. Ähk läheb tarvis” esitlusele, mille autor Mae Lender samuti kohapeal toimetab.
Maed inspireeris raamatut kirjutama kõrvalise saarenurga vähene kajastamine Hiiumaad käsitlevas kirjanduses, sellest enamgi aga värvikas külafolkloor ja põnevad karakterid, mille võiks lühidalt kokku võtta Jaan Lintropi tsitaadiga:
“Wõõrast hoiatatakse hilja ja üksinda säält läbi minemast. Paari krossi pärast inimest teise
ilma saata, olnud Sarweküla meestel tühine asi.”
Otse mandrilt “Muna” etendusele tulijatele võib julgustuseks öelda, et pole isegi tarvidust saarele ööbima jääda. Väljaarvatud esietenduse päev 11. august pääseb teistel päevadel viimase praamiga mugavalt mandrile tagasi, sest Soonlepa karjamõis asub kõigest seitsme kilomeetri kaugusel Heltermaa sadamast.